Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З моменту набрання чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України, вже понад 10 місяців, в апеляційному суді Кіровоградської області суддями судової палати у кримінальних справах здійснюється постійний моніторинг та аналіз судової практики застосування нових норм кримінального провадження.
Проблемні питання, які виникають у слідчих суддів у суді першої інстанції та у суддів під час апеляційного перегляду, а також недосконалість клопотань, що подаються стороною обвинувачення обговоренні суддями на координаційній нараді 20 вересня 2013 року, на яку також були запрошені представники правоохоронних органів.
В роботі заходу взяли участь голова апеляційного суду Кіровоградської області Володимир Мельник, заступник голови апеляційного суду Кіровоградської області Віктор Онуфрієв, перший заступник прокурора Кіровоградської області Сергій Жолонко, заступник прокурора Кіровоградської області Микола Салюк, перший заступник начальника УМВС України в області, начальник слідчого управління Ольга Терещенко, голови районних судів та судді Кіровоградської області, прокурори та слідчі Кіровоградщини.
Вітаючи учасників зустрічі голова апеляційного суду Кіровоградської області, Володимир Мельник підкреслив важливість таких заходів для напрацювання єдиних підходів до застосування положень КПК України, наголосив на позитивних результатах запровадження судового контролю на стадії досудового розслідування, який сприяє реальному забезпеченню дотримання конституційних прав і свобод людини, а також відмітив безперечну тенденцію до гуманізації кримінального процесу. Зокрема, це проявляється у значному зменшенні обрання запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою, а також затримання і обшуку. Разом з тим, в процесі запровадження нових положень КПК виникають труднощі в застосуванні деяких норм, непоодинокі випадки неоднакового застосування законодавства. Проблемні питання потребують детального вивчення, роз’яснення та напрацювання єдиної судової практики.
Проблеми та недоліки при розгляді кримінальних проваджень з питань застосування заходів забезпечення кримінального провадження висвітлив у своїй доповіді заступник голови апеляційного суду Кіровоградської області Віктор Онуфрієв. Дані судової статистики, наведені доповідачем, свідчать про те, що за 10 місяців судами області розглянуто 4148 клопотань слідчих, прокурорів про застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Основною проблемою при розгляді таких звернень виявилась невідповідність вимогам закону клопотань, з якими звертається сторона обвинувачення: підготовка їх за стандартним шаблоном, недостатнє мотивування та формальний підхід до викладення доводів клопотання.
Вперше для такого виду заходу було запроваджено новий спосіб дослідження проблемних питання застосування законодавства, коли доповідачами виступили не лише судді апеляційного суду, а і найдосвідченіші слідчі судді, які в судах першої інстанції і здійснюють безпосередній контроль на стадії досудового розслідування.
Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Ірина Шевченко зазначила, що переважна більшість клопотань, з якими звертаються представники сторони обвинувачення, стосується обрання запобіжного заходу у виді особистого зобов’язання (трансформована новим КПК «підписка про невиїзд») та взяття під варту. Розгляд таких клопотань не викликає труднощів, оскільки ці запобіжні заходи не є новими в кримінальному процесі. Разом з тим, потребують врегулювання на законодавчому рівні норми про повернення застави та питання щодо повноважень прокурора та слідчого у кримінальному провадженні.
З практикою застосування нових положень Кримінального процесуального кодексу в Олександрійському міськрайонному суді Кіровоградської області ознайомив голова цього суду Сергій Попович. Він звернув увагу на деякі складнощі, які виникають при розгляді клопотань про застосування запобіжних заходів кримінального провадження, навівши конкретні приклади з власного досвіду здійснення повноважень слідчого судді.
Суддя апеляційного суду Володимир Гончар зупинився на питаннях апеляційного перегляду ухвал слідчих суддів з приводу застосування запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
Проблемним питанням розгляду клопотань про застосування заходів кримінального провадження присвятив свою доповідь суддя апеляційного суду Руслан Бондарчук. Він ретельно дослідив причини відмови у наданні дозволу на затримання, арешт майна, тимчасового доступу до речей та документів та підкреслив, що основною проблемою при вирішенні питань про застосування заходів кримінального провадження є недосконала підготовка клопотань прокурорів та слідчих. Звернув увагу сторони обвинувачення на необхідність подання витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, в рамках якого подається клопотання та надання доказів щодо необхідності вжиття заходів забезпечення кримінального провадження.
Заслухавши доповідачів, учасники наради визначили основні напрями подальшої роботи та прийняли рішення вжити додаткових заходів, спрямованих на однакове застосування норм КПК України, серед яких проведення міжвідомчих нарад в районах для спільного вирішення проблемних питань.
Постійний аналіз та вивчення судової практики, обмін досвідом суддівського корпусу та правоохоронних структур, неухильне дотримання ними вимог Конституції України та міжнародних договорів, впровадження у практику рішень Європейського суду з прав людини сприятимуть ефективній реалізації положень нового КПК України, стануть запорукою дієвості принципу верховенства права, а також підвищать рівень довіри громадян до судової влади.